امروز چهارشنبه, 04 بهمن 1396 - Wed 01 24 2018

منو


بیانات در خطبه های نمازجمعه 6 مرداد 96

 

حضرت آیت الله خاتمی نماینده ولی معظم فقیه در استان وامام جمعه زنجان خود و نمازگزاران جمعه را به رعایت تقوای الهی توصیه و سفارش کرد و افزود : گفتیم که حضرت امام صادق علیه السلام فرموده اند « دین اسلام بر پنج پایه و ستون استوار است » . در دو هفته گذشته دو پایه و ستون را که یکی نماز یا عبادت بدنی و دیگری زکات یا عبادت مالی بود در حد فرصت در اختیار در خطبه های اول برای شما نمازگزاران تشریح کردم . با یاری خداوند در خطبه اول این هفته مطالبی را در پایه و ستون سوم که همان حج است بنا به مقتضای فرصت بیان می کنم . حج یکی از واجبات مشخص دین مبین اسلام است . خداوند بر اساس حکمت خود مکانهایی را به عنوان مکان عبادت در زمین اختصاص داده است . اولین مکان عبادت و خانه توحید به تاکید آمده در قرآن شریف خانه کعبه است . در بحث خانه کعبه حضرت علی علیه السلام در خطبه اول نهج البلاغه خود فرموده است « خداوند حج بیت الحرام را برکسانی که استطاعت رفتن داشته باشند واجب کرده است . و آن را قبله مردم قرار داده تا همچون تشنه کامانی که به آبگاه می روند به سوی آن بروند . و این خانه خود را پرچمی برای اسلام قرار داده است . خداوندآن را مظهر تواضع مردم در برابر عظمتش و تسلیم آنان در برابر عزتش قرار داده تا همچون فرشتگان که به گرد عرش می گردند کعبه را طواف کنند . و سودهای فراوان در این تجارتخانه عبادت به دست آورند . و به سوی میعادگاه آمرزشش بشتابند . و آن کسانی که کفر ورزند بدانند که خداوند از همه جهانیان بی نیاز است » . در روایات متعددی آمده است که اگر برای یک نفر از هر لحاظ استطاعت رفتن به خانه خدا فراهم باشد ودانسته از رفتن خود داری کند طبق تاکید پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به او خطاب می شود که مسلمان نخواهی مرد . پس چون حج کردن عمل واجب است ترک آن می شود حرام . آخرین وصایای مولا امیر مومنان علیه السلام این است که « شما را بخدا خانه خدا را فراموش نکنید . تا زنده اید نگذارید این خانه خلوت شود . اگر به خانه خدا نروید نه در پیشگاه خدا و نه در نزد خلق عظمت و کرامت نخواهید داشت » . این حرفها که گفته می شود چرا پول خود را در عربستان خرج کنیم حرفهای ساده لوحان و ساده انگاران است . حج یک عمل واجب است و طبق تاکید همه مراجع و مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران باید این عمل واجب انجام شود . عدم حضور زائران شیعی مخصوصا ایرانیان در کنگره بزرگ حج موجب ضعف شیعه در جهان می گردد .

خطیب جمعه زنجان در بیان مناسبتها اقامه اولین نماز جمعه در نظام جمهوری اسلامی ایران در پنجم مرداد ماه سال 58 را در خور توجه دانست و گفت : مقام معظم رهبری نماز جمعه را قرارگاه ایمان ، اخلاق ، بصیرت ، وحدت و معنویت خوانده اند . نماز جمعه برای همه است . اختصاص به حزب و جریان معینی ندارد . نماز جمعه یکی از برکات انقلاب اسلامی است . نماز جمعه یکی از ارزشمند ترین یادگارهای حضرت امام ( ره ) است . هر هفته مسلمین ، مومنین و پایبندان به انقلاب و نظام اسلامی خودشان را موظف می کنند تا در نماز جمعه حضور یابند . حضرت امام ( ره ) در باب نماز جمعه فرموده اند « اسلام دین سیاست است . دینی است که در احکام و مواقف آن سیاست به وضوح دیده می شود . درتمام مساجد کشورهای اسلامی از شهرها گرفته تا دهات و قصبات در هر روز چند مرتبه  اجتماع برای جماعت تشکیل می گردد تا مسلمین در هر بلدی و در هر قصبه ای از احوالات یکدیگر و احوال مستضعفین مطلع شوند . در هر هفته یک اجتماع بزرگ از همه در یک محل به نام نماز جمعه تشکیل می گردد که از دوخطبه برخوردار است . در خطبتین نماز جمعه باید مسائل روز ، احتیاجات کشور ، احتیاجات منطقه ، جهات سیاسی ، جهات اجتماعی و جهات اقتصادی برای اطلاع مردم طرح بشود » . در نماز جمعه وظیفه امام جمعه این است که ابتدا مردم را به رعایت تقوای الهی توصیه کند . در خطبه اول مباحث اخلاقی و اعتقادی و در خطبه دوم مباحث سیاسی و اجتماعی روز محلی ، کشوری ، منطقه ای و جهانی را در حد فرصت در اختیار مطرح کند . مقام معظم رهبری فرموده اند « امام جمعه باید موضعگیری پدرانه نسبت به همه مردم  داشته باشند . امام جمعه باید دیدگاهش در چارچوب عدالت بوده  حب و بغض در دیدگاهش دخالت نکند . امام جمعه باید به نسل جوان بیشتر توجه کند .  امام جمعه باید نسبت به مومنین اهتمام بیشتری داشتنه باشد . اگر رفتار امام جمعه منصفانه نباشد اثر خدایی نخواهد داشت » .

امام جمعه زنجان دهه کرامت را دهه نور و وحدت و معنویت  خواند و اظهار داشت : اولین روز این دهه یعنی اول ماه ذیقعده مصادف است با ولادت خانم فاطمه معصومه سلام الله علیها . در هفتمین روز این دهه زاد روز ولادت حضرت احمدبن موسی الکاظم و آخرین روز این دهه سالروز ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است . این دهه بهانه ای است تا فضایل این بزرگواران در منش ، در گفتار ، در رفتار و در عملکرد بیان شود . زیرا لازم است که  قلبهای پاک برای رسیدن به سعادت به این بزرگواران که الگوی مناسبی برای ما انسانها می باشند جذب گردد . البته مناسبتهای دیگری همچون روز مهارت آموزی و کار آفرینی ، روز تجلیل از امامزادگان ، روز تجلیل از شیخ اشراق این افتخار استان زنجان و روز شهادت عالم مجاهد آیت الله شیخ فضل الله نوری یعنی کسی که عقیده داشت مشروطه ای که از پلو دیگ سفارت انگلیس بیرون بیاید بدرد ما نمی خورد را پیش رو داریم که به علت محدود بودن فرصت فقط به آنها اشاره کردم .  در پایان تاکید می کنم که دشمن برای همیشه دشمن است و تعارفی هم ندارد . اگر از در او برانی از پنجره خواهد آمد . اگر از پنجره اورا برانی از پشت بام خواهد آمد . پس اگر در مقابل دشمن ضعیف باشیم در ما طمع خواهد کرد . تنها راه مقابله با دشمن ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن است . تا زمانی که ما در موضع انقلابی گری هستیم و آمریکا نیز در موضع آمپریالیستی خود باقی است امکان آشتی بین ما و آمریکا وجود نخواهد داشت . اینکه یک وفاق ملی در مقابل حرکات جدید آمریکا در کشور شکل گرفته است جای بسی خوشحالی است . زیرا دیدگاه های اعلام شده در کشور دقیقا مطابق دیدگاه های مقام معظم رهبری در مقابله با دشمن است . و این مبین رشد سیاسی در کشور است .

قبل از خطبه ها حجت الاسلام والمسلمین سید رضا موسوی طیبی رئیس دفتر شورای سیاستگزاری ائمه جمعه در استان زنجان با گرامی داشت پنجم مرداد ماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت : مقام معظم رهبری نماز جمعه را قرارگاه ایمان ، قرارگاه تقوا ، قرارگاه فضیلت ، قرارگاه اخلاق و قرارگاه بصیرت می خوانند . نماز جمعه هدیه ای است که خداوند فقط به پیامبر خاتم عنایت فرموده اند . نماز جمعه بقدری مهم است که ذات اقدس پروردگار عالم در کتاب خود یعنی قرآن کریم سوره ای را به این مهم اختصاص داده است . خداوند در سوره جمعه خطاب به بندگان فرماید « ای کسانی که ایمان آورده اید وقتی در روز جمعه به نماز فراخوانده می شوید کسب و کار را تعطیل کرده شتابان به سوی نماز جمعه بروید . بدانید که در این کار برایتان خیر کثیر است » . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند « خداوند نماز جمعه را بر شما واجب کرده است . هرکس در زمان من نماز جمعه را ترک کند خداوند به زندگیش سرو سامان نخواهد داد . و به کسب و کارش برکت نخواهد داد . کسی که در زمان من نماز جمعه را ترک کند نمازش ، زکاتش ، حجش و روزه اش قبول نخواهد بود . تا زمانی که توبه کند » . نماز جمعه یادگار پیغمبر، یادگار امیرالمومنین و امام حسن مجتبی علیهم صلوات الله است . برای ائمه معصوم بعد از آقا امام حسن مجتبی زمینه اقامه نماز جمعه فراهم نگردید . و این امر باعث شد تا شیعیان نماز جمعه نداشته باشند . با روی کارآمدن دولتهای شیعی مذهب در ایران بعضا در برخی از ولایات ایران نماز جمعه بطور خیلی کمرنگ اقامه شد . اما با پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایرا ن حضرت امام در مقابل تحرکات منافقین نماز جمعه را احیا ء فرمود . ودستور داد تا مرحوم آیت الله طالقانی نماز جمعه را در اولین جمعه مرداد ماه سال 58 که روز پنجم مرداد بود در تهران اقامه کند . پیرو نماز جمعه تهران دیگر استانها و شهرستانها نیز خواستار اقامه نماز جمعه شدند . امروزه در نهصد شهرستان ، شهر و بخش  از کشور اسلامی ایران نماز جمعه اقامه می گردد .

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

چسبانده شده ها

  • هیچ نظری یافت نشد

محبوب ها

  • هیچ نظری یافت نشد