امروز چهارشنبه, 04 بهمن 1396 - Wed 01 24 2018

منو


آيت الله خاتمي :

انگیزه الهی در امر طلبگی، منزلت اجتماعی را نیز به دنبال دارد.

آیت‌الله خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه زنجان پیش از ظهر امروز، 23 شهریورماه در آئین افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه خواهران استان زنجان با تأکید بر اینکه در چنین جلسه‌هایی بهترین کلام، سخن بزرگان و عالمان دینی است، گفت: امسال در آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه مجف اشرف، آیت‌الله سیستانی، توصیه‌هایی به طلاب ارائه داد که شامل حال همه طلبه‌ها می‌شود.

وی افزود: وجود مبارک این‌گونه علما، نه تنها باعث تسکین و آرامش جهان شیعه در برابر توطئه‌های گوناگون امریکا و اسرائیل است، بلکه این مراجع نقشی غیرقابل انکار در پیشبرد اهداف حوزه‌های علمیه دارند.

امام‌جمعه زنجان با اشاره به اینکه انگیزه و علاقه، نخستین خصیصه‌ای است که طلاب باید از آن بهره‌مند باشند تا بتوانند در حوزه‌های علمیه مشغول به تحصیل شوند، اظهار کرد: توکل بر خداوند متعال، تحمل سختی‌ها و برنامه‌ریزی برای رسیدن به مقصد، از جمله آثاری است که علاقه و انگیزه در دوران طلبگی آن‌ها را به دنبال خود دارد.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر اینکه انگیزه الهی، رکن دوم تحصیل موفق در حوزه‌های علمیه است، تصریح کرد: اگر هدف از تحصیل در حوزه‌های علمیه تنها اخذ مدرک باشد، بالاترین ثواب آن موقعیت شغلی خواهد بود که از طریق این مدرک برای طلبه به وجود می‌آید در حالیکه اگر این انگیزه الهی باشد، به هر میزان که ضریب اخلاص طلبه بالا باشد، اثرگذاری و اجر معنوی بیشتری نیز در پی دارد.

انگیزه الهی در امر طلبگی، منزلت اجتماعی را نیز به دنبال دارد

وی ادامه داد: انگیزه الهی در امر طلبگی، به خودی خود منزلت اجتماعی و دنیوی را نیز به دنبال دارد و روح کلی اخلاص و انگیزه الهی را نیز می‌توان در آیه 122 سوره مبارکه توبه جست و جو کرد که در آن آمده است «وَمَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنفِرُواْ کَآفَّةً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن کُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّیَتَفَقَّهُواْ فِی الدِّینِ وَلِیُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ؛ و نشاید که همه مؤمنان (برای آموختن علم دین) کوچ کنند، پس چرا از میان هر فرقه‌ای از آنان، دسته‌ای کوچ نمی‌کنند تا در کار دین دانش بیاموزند و هنگامی که به قوم خود بازگشتند به آنان اخطار کنند شاید برحذر شوند».

نماینده ولی فقیه در استان زنجان یکی از شاخص‌های ارتقای رتبه طلاب را حضور در کلاس دانست و اظهار کرد: حضور با طهارت نفس در کلاس و مقدس شمردن آن، صفای باطن ایجاد کرده و همین امر کشش‌های معنوی ایجاد می‌کند که جزو مقوله‌های کیفی است.

امام‌جمعه زنجان تأکید کرد: سیستم آموزشی حوزه‌های علمیه هنوز هم به عنوان پیشرفته‌ترین و بابرکت‌ترین نظام‌های آموزشی کشور مطرح است و این امر به دلیل اثرگذاری بالای مباحثه است.

آیت‌الله خاتمی عنوان کرد: یکی از خطراتی که امروز حوزه‌های علمیه ما را تهدید می‌کند، ورود طلاب به جرگه جناح‌بندی‌های سیاسی است. طلبه باید تابع خط رهبری بوده و در این جناح‌بندی‌ها دخالت نکند چراکه هیچ‌یک از این جناح‌ها نمی‌توانند ادعا کنند که صد در صد نیت قربت دارند.

تحصیل علم باید از خدا آغاز شده و به خدا ختم شود

وی بیان کرد: دوری از غیبت، دقت در انتخاب همنشینان پاک، باصداقت و باتقوا و اهتمام به حفظ قرآن کریم و انس با نهج‌البلاغه نیز باید در دستور کار طلاب قرار گیرد.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

چسبانده شده ها

  • هیچ نظری یافت نشد

محبوب ها

  • هیچ نظری یافت نشد