امروز دوشنبه, 03 مهر 1396 - Mon 09 25 2017

منو

دیدارها ،جلسات و همایش هالزوم توجه به نیاز تربیتی ایتام در کنار نیازهای مادی

آیت‌الله شیخ علی خاتمی سه‌شنبه شب در حاشیه ضیافت افطار که در مرکز شیرخوارگاه ثمین تاب زنجان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: توجه به ایتام دستور دین اسلام، قرآن و سیره پیامبر اکرم (ص) است.
ایشان با اشاره به اینکه توجه به ایتام یک امر اعتقادی و اخلاقی است، افزود: این کار انجام یک مسؤولیت است، چرا که در هر جامعه‌ای امکان حضور ایتام وجود دارد.
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه اسلام علاوه بر توجه به نیاز مادی و غذایی و آموزشی ایتام به بحث توجه به تربیت و شخصیت آنها نیز تاکید دارد، اضافه کرد: در نظام جمهوری اسلامی بهزیستی این مسؤولیت را بر عهده دارد.
آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی تنها در فکر لباس و خوراک ایتام نبوده است، اظهار کرد: این نهاد با کارهای علمی و تحقیقاتی خود به بحث تربیتی و اخلاقی این افراد نیز تاکید دارد و باید تلاش کرد, افرادی برای جامعه تربیت کرد که مفید باشند.
ایشان با اشاره به اینکه در ماه رمضان باید به سیره امام علی (ع) تاسی داشته باشیم، تصریح کرد: خیرین توانمند از نظر علمی، مالی و ... می‌توانند در امر حمایت از ایتام فعالیت داشته باشند و هم کمیته امداد و هم بهزیستی را یاری کنند و به یاری این دو نهاد بیایند.
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با ابراز رضایت از خدمات بهزیستی اضافه کرد: اقداماتی خوبی در این دستگاه صورت می‌گیرد.
آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه مردم نیز باید وارد میدان شوند، اظهار کرد: حمایت از ایتام به عنوان یک دین اجتماعی بوده که می‌توانند آن را ادا کنند.
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه هر کس به روشی می‌تواند در امور خیر فعالیت کند، تاکید کرد: همه مسؤولیت نباید به عهده یک نهاد باشد.

نظرات (0) کلیک ها: 21

لزوم پيگيري با جديت مكانيزه كردن بحث كشاورزي

\

آیت‌الله شیخ علی خاتمی ظهر امروز در دیدار با اعضای بسیج سازندگی استان زنجان اظهار کرد: بسیج کارهای ارزشمندی را طی فعالیت انقلاب اسلامی انجام داده است.

ایشان با اشاره به اینکه وقتی انقلاب اسلامی پیروز شد، امام خمینی (ره) فرمان تشکیل جهاد سازندگی را صادر کردند، گفت: جهاد سازندگی کارهای خود را از مسائل ابتدایی آغاز کرد.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه برخی از کارها در آن زمان به صورت عام‌المنفعه انجام می‌شد، اضافه کرد: کارهای عمرانی انجام شده از سوی بسیج سازندگی در بخش‌های مختلف چشمگیر بوده است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه امروز همه خانوارهای 10 خانوار به بالا دارای برق بوده و همه روستاها دارای جاده آسفالت هستند، بیان کرد: وجود پزشک و امکانات دارویی نیز از دیگر تسهیلاتی است که با هدف زدودن چهره محرومیت ارائه می‌شود.

ایشان با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نیز از همان روزهای نخست مشوق اقدامات جهاد سازندگی بودند، افزود: پس از این مسائل مقام معظم رهبری به این نتیجه رسیدند که موضوع محرومیت‌زدایی باید به صورت مستقل و به تنهایی مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه یکی از معضلات موجود در بحث کشاورزی سنتی بودن آن است، گفت: برای مکانیزه کردن البته کارهای زیادی انجام شده است، اما هنوز کامل نیست.

ایشان با اشاره به اینکه برای پرورش و رشد یک محصول کشاورزی آب بسیاری مصرف می‌شود، افزود: باید تولید محصولات کشاورزی بر اساس صلاح منطقه انجام شود.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه مشکل آْب جدی است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشت، تصریح کرد: جهاد سازندگی باید یک تیم مطالعاتی و یک بحث نیازسنجی را داشته و قابلیت‌های منطقه را شناسایی کند.

ایشان با اشاره به اینکه باید مزیت‌های نسبی هر منطقه به صورت کامل در نظر گرفته شده و بر اساس آن فعالیت شود، اضافه کرد: استعدادسنجی و ظرفیت‌یابی هر منطقه به موفقیت طرح‌های اجرایی در آن کمک شایانی خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه کاهش هزینه تولید منجر به تشویق افراد در فعالیت‌های تولیدی خواهد شد، تصریح کرد:  باید مطالعه کنیم که چگونه می‌توان هزینه تولید را کاهش داد، برای مثال اگر سالی 10 درصد هزینه تولید قارچ پایین بیاید، بانوان نیز به فعالیت در آن تشویق خواهند شد.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه بخشی از مصوبات که ارائه شده اجرایی نیست، آرزوست، گفت: مثل این کاندیداها که می‌گویند، همه باید شاغل باشند و برای همه باید شغل درست کنیم، بله خیلی حرف قشنگی است، شغل درست کردن آرزو است، ولی برای اجرایی شدن فاکتورهای زیادی از جمله سرمایه و پول و منابع نیاز دارد.

امام جمعه زنجان در ادامه افزود: اینکه بگوییم مردم دارند، اطمینان کنند، می‌آورند می‌دهند، دیگر بعضی اوقات مردم آن چیزی که داشتند، آوردند دادند و نمونه آن نیز پتروشیمی خودمان بود، چه شد؟ بسیاری از مردم دار و ندار خود را ریختند.

امام جمعه زنجان افزود: نباید در آرمان‌گرایی و آرمان‌ شهر زندگی کنیم، برای مثال از یک من آرد نمی‌توان یک خروار نان پخت، چرا که شدنی نیست، البته یک سری کارهایی می‌شود کرد که یک کیلو اضافه شود.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
نظرات (0) کلیک ها: 28

استقبال جوانان زنجانی از مراسم معنوی اعتکاف بسیار بالا بود

آیت الله خاتمی شامگاه پنجشنبه در جمع معتکفین ، به مراسم معنوی اعتکاف اشاره کردو افزود: قبل از انقلاب تنها در قم این مراسم معنوی برگزار می شد ولی بعد از انقلاب این مراسم معنوی  با قوت بیشتری برگزار می شود.

امام جمعه زنجان اظهار کرد: در زمانی که مراسم معنوی اعتکاف در قم برگزار می شد بیش از ۹۹.۵ درصد معتکفین روحانیون و عامل بودند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: امروز مراسم معنوی اعتکاف در همه استانها برگزار می شود و خوشبختانه بالای ۸۰ درصد از معتکفین هم جوانان هستند.

 آیت الله خاتمی تاکید کرد: حضور معتکفین به مدت سه روز در مساجد یک هنر است و  در استان زنجان استقبال جوانان از مراسم معنوی اعتکاف بسیار بالا بوده است.

ایشان افزودند: اعتکاف ارتباط قوی مومنین با خدا،امیر المومنین ،و حجت اللهی است و تمسک به امیر المومنین تبعیت از مقاصد ایشان است  و کسانی که به ایشان معتقدند باید در قول و حرف و نوشته از ایشان تبعیت کنند .

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان تصریح کرد: در چند سال اخیر جوان ها استقبال خوبی از اعتکاف داشتند که در مسجد و خانه خدا به عبادت بپردازند.

آیت الله خاتمی گفت: قبل از انقلاب اعتکاف تنها محدود به چند مسجد و حوزه علمیه بود که به برکت انقلاب امروز هزاران معتکف در مساجد حاضر می شوند.

نظرات (0) کلیک ها: 33

نیروهای مسلح کشور یکی از مؤلفه‌های اقتدار کشورمان هستند

 

آیت‌الله شیخ علی خاتمی عصر امروز در دیدار با دانشجویان ارتش با اشاره به عقبه فعالیت ارتش در کشور اظهار کرد: دفاع مقدس برای ارتش قهرمان و سپاه مقتدر یک تجربه موفق و یک سرمایه عظیم برای کشور است.

ایشان با اشاره به درخشش ارتش در هشت سال دفاع مقدس، افزود: در آن بازه زمانی جنگ جهانی سوم رخ داد، چرا که اغلب کشورهای دنیا درگیر بودند.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه اصطلاح جنگ جهانی به معنای این است که اغلب کشورهای دنیا درگیر آن باشند، گفت: جنگ جهانی سوم مربوط به جنگ ایران و عراق نیز جنگ جهانی بود، چرا که اغلب کشورها پشت سر صدام بودند و وی را کمک می‌کردند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه برخی نیز حمایت‌های استراتژیک و برخی لجستیک و برخی نیز حمایت مالی از صدام می‌کردند، گفت: جنگ جهانی سوم هشت سال طول کشید.

ایشان با اشاره به اینکه مدنیت در ایران 8 هزار سال سابقه دارد، افزود: در هر مقطعی که حمله خارج به ایران صورت گرفت، بخشی از کشور جدا شد.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه نقشه دشمنان برای سه قطعه کردن ایران شامل کردستان ایران، عربستان ایران و خود ایران بود، اضافه کرد: به قطع یقین محاسبه آنها این بود که در عرض 10 روز همه چیز تمام شود.

ایشان با اشاره به اینکه رفته رفته قدرت دفاعی و مقاومت در نیروهای نظامی و مسلح ما در کشور بیشتر شد، تصریح کرد: یکی از عواملی که موجب پیروزی ما شد، انگیزه نیروهای مسلح برای دفاع بود 

امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه همان انگیزه موجب اتحاد وانسجام شد، گفت: یکی از کارهای خوبی که در این رابطه انجام شد در دانشگاه‌ها واحد درسی دفاع مقدس گنجانده شد.

آیت‌الله خاتمی نیروهای مسلح کشور را یکی از مؤلفه‌های اقتدار کشورمان عنوان کرد و افزود: در آموزش‌ها برای افسران جوان باید تجربیات دوران دفاع مقدس به شکل کلاسیک و آکادمیک آموزش داده شود.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

 

نظرات (0) کلیک ها: 35

هنر متعالی باید در مسیر انسان‌سازی باشد

 

حضرت آیت الله شیخ علی خاتمی ظهر دوشنبه در دیدار با هنرمندان بسیجی، افزود: هنر تعالی هنری است که در مسیر انسان سازی بوده و در مسیر انسان قرار بگیرد.

امام جمعه زنجان اظهار کرد: برخی ها استعدادی فراتر از دیگران دارند و خدا لطف زیادی را به این افراد کرده است و باید از این فرصت به خوبی استفاده کنند و برای رشد و شکوفایی جامعه از این هنر استفاده لازم را بکنند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: اگر هنر در مسیر درست باشد این هنر به تعالی می رسدو لطفی  که خداوند به شما هنرمندان داده باید در مسیر تعالی قرار بگیردو در این میان بالاترین هنرمندان انبیاء هستند و بالاترین هنر انسان سازی است.

ایشان بر ضرورت بهره گیری از استعداد هنری در مسیر رشد و تعالی روحی و الهی تاکید کرد و گفت:  هنر متعالی هنری است که در مسیر انسان‌سازی باشد.

امام جمعه زنجان تصریح کرد: در حال معاصر به تعبیر مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی، هنر حضرت امام خمینی(ره)، تربیت جوانانی بود که انقلاب اسلامی را به ثمر رساندند و راه این جوانان باید تقویت شده و ادامه داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: هر مقدار آثار هنری مخلوق یک هنرمند به ارزش های متعالی نزدیک  باشد هنر آن هنرمند دارای ارزش است.

امام جمعه زنجان گفت: در جامعه باید به بحث هنر توجه شود و هنرمندان  برای سوق دادن هنر به متعالی مدیریت و برنامه ریزی لازم را داشته باشند.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 

نظرات (0) کلیک ها: 41